The 12 Best Meal Kit Subscription Boxes (2020) – Editor’s Picks

You must’ve heard a lot about meal kit subscription boxes or the name Hello Fresh and Blue Apron, ever wonder about other meal kit subscription boxes that are just as good as the big names?

Here we have the best 12 meal kit subscription boxes, including 8 Editors’ Picks.

For those brands which are not on the Editor’s Picks, that does not mean that they are not good enough, 12 brands here are all excellent in terms of product and quality.

For example, Hello Fresh and Blue Apron are both on top of the meal kit subscription boxes industry, but we can only pick one for the Best Overall, we went through a lot of struggles for picking the one to be on the editor’s picks.

What? Haven’t heard of those yet? Go check out these two articles to help you make better decision!
What is a Subscription Box? Beginner’s Guide 2020
Pros and Cons of Subscription Box in 2020 – Recommendation

hello-fresh-logo

Best Overall

Hello Fresh is one of the giant subscription box brands in the industry, offering exceptional quality of meal kit and cater to different needs.

$8.99

per serving

freshly-logo

Best No Cooking Required Meal Kit

Freshly offers everything-ready meal kits which don’t require you to cook them, all you need to do is heat them up.

$11.49

per serving

everyplate logo

Best Budget

EveryPlate is one of the most affordable meal kit subscription box brand in the market, and still provide high-quality meals.

$4.99

per serving

sub basket logo

Best Organic Box

Sun Basket offers organic and non-GMO food box, suitable for vegetarians but not limited to vegetarian.

$12.99

per serving

green chef logo

Best Diet Meal Kit

Green Chef offers versatility to those who are on special diet plans.

$7.66

per serving

home-chef

Best for Picky Eater

Home Chef is one of the meal kit subscription boxes that offers the most variety to customers with its all-around performance.

$6.99+

per serving

purple-carrot-logo

Best Vegan Meal Kit

Purple Carrot is one of the popular meal kit brands that is completely vegan.

$11.99

per serving

yumble-logo

Best For Kids

Yumble offers meal kits subscription boxes to those picky and hard-to-pleasure kids.

$7.99

per serving

Here are the 8 Editor’s Picks from Box Reporter, let’s get into the details and show you the rest of the best meal kits subscription boxes right now!

hello-fresh-logo

Best Overall

Hello Fresh is one of the giant subscription box brands in the industry, offering exceptional quality of meal kit and cater to different needs.

$8.99

per serving

Inside the box

Hello Fresh is founded 2011 in Germany and became one of the biggest brands in the whole subscription box industry along with big names such as Ipsy, Blue Apron, and Dollar Shave Club.

Hello Fresh offers big-portion meals at affordable prices, and every week, they have 20 meals for you to choose from to cater different needs.

The recipes are designed to be healthy and tasty, ingredients are detailly listed. Their instructions are also easy to follow if you are not a good cook. 

In addition, Hello Fresh offers a breakfast meal as many of the other brands don’t.

Price

$7.49 per serving for 4 people plan
$8.99 per serving for 2 people plan

Shipping

Shipping cost will be calculated based on your location at checkout, to guarantee the prompt delivery of the meals and provide the freshest ingredients.
Available in multiple countries, including the U.S., the U.K, Canada, Australia, etc.

freshly-logo

Best No Cooking Required Meal Kit

Freshly offers everything-ready meal kits which don’t require you to cook them, all you need to do is heat them up.

$11.49

per serving

Inside the box

Freshly is different from the ones we just mentioned, Freshly offers prepared and cooked meals for you. You don’t need to do any cooking, chopping, and seasoning, all you need to do it put it in the microwave and you are ready to go! This can save you a lot of hassle if you are busy or just being lazy to cook.

Freshly provides 30 different meals each week, and they are refined sugar-free and gluten-free.

The ingredients they used are all high-quality and fresh. And their foods are so tasty that you just can’t believe it came out from the microwave, if it wasn’t you that put the foods in.

Price

4 meals per week: $11.49/mea
6 meals per week: $9.49/meal
10 meals per week: $8.99/meal
12 meals per week: $8.49/meal

Shipping

Shipping fees will be available at check out, depending on the plan you selected and where you located.
Available in the U.S.

everyplate logo

Best Budget

EveryPlate is one of the most affordable meal kit subscription box brand in the market, and still provide high-quality meals.

$4.99

per serving

Inside the box

EveryPlate is owned by HelloFresh, which means that you don’t need to worry about their quality if you think just because the price is so cheap.

EveryPlate has 13 meals for you to choose from.

The price is ONLY $4.99 per serving, which is almost half the price of the other brands. 

You get to choose from 2 or 4 people, and 3-5 meals each week. For every box you receive from EveryPlate, you get nicely packed and tasty foods at a very affordable price.

Price

$4.99 across all plans.

Shipping

The shipping for EveryPlate is $8.99 each box and available in the U.S. only.

sub basket logo

Best Organic Box

Sun Basket offers organic and non-GMO food box, suitable for vegetarians but not limited to vegetarian.

$12.99

per serving

Inside the box

All ingredients from Sun Basket are USDA organic, but still, maintain the deliciousness of the food.

In the box, you will get a healthy and naturally balanced meal. Sun Basket caters needs for different types of people who are on diet, such as dietitian-approved meal plans like Paleo, Lean & Clean, Gluten-Free, Vegetarian, etc. 

Their foods are also easy to make, just a few main ingredients and spices, so you don’t spend too much time on making your food.

In addition, their packagings are all recycled and compostable, which makes you feel nice if you think receiving a box every week is bad for the environment.

Price

2 people and 4 people plan:
2 recipes per week is $12.99 per serving
3 recipes per week is $11.99 per serving
4 recipes per week is $10.99 per serving

Shipping

Sun Basket ships to 48 states, $7.99 per order.
The first-week delivery fee is free.

green chef logo

Best Diet Meal Kit

Green Chef offers versatility to those who are on special diet plans.

$7.66

per serving

Inside the box

Green Chef is another brand that owned by Hello Fresh, and it is one of the healthiest meal kit subscription boxes out there, with their versatility, you can choose from Keto Plan, Paleo Plan, Balanced Living, and Plant-Powered.

Green Chef is a USDA certified organic company, which means that all main ingredients customers receive from Green Chef are strictly monitored and checked.
Their foods come with instructions and are simple and easy to make, they are meant to be ready in 30 minutes.

Either you are on diet or not, you should give it a try if you want to eat and live healthily, it is never limited to those who are on diets.

Price

Keto for two persons, 3 recipes per week is $7.66.
Paleo for two persons, 3 recipes per week is $7.66.
Balanced Living for two persons, 3 recipes per week is $6.66.
Plant-Powered for two persons, 3 recipes per week is $6.66.

Shipping

$8.99 standard rate per box, ships to the U.S. only.

home-chef

Best for Picky Eater

Home Chef is one of the meal kit subscription boxes that offers the most variety to customers with its all-around performance.

$6.99+

per serving

Inside the box

With Home Chef, you can customize your meal basically however you want, you get to choose if you are a home chef or you just want something easy and fresh.

Meals are suitable for the entire family, they break down the cooking steps so you can follow the instructions easily.

Most of their recipes can be done under 30 minutes, and Home Chef now has one-pan-ready and oven-meal available.

You will have chicken, pork, beef, fish, and tons of vegetables to choose from. The customization with Home Chef allows you to change what’s in your meal without changing your meal kit plan.

If you are a picky eater, this is the one for you.

Price

The price starts at $6.99 per serving.
Because Home Chef is so customizable that the price is varied plan by plan.

Shipping

Shipping is free if your plan exceeds $40 per week, otherwise, it will be a $10 flat rate.
Available in the U.S. and Australia.

purple-carrot-logo

Best Vegan Meal Kit

Purple Carrot is one of the popular meal kit brands that is completely vegan.

$11.99

per serving

Inside the box

Purple Carrot offers vegan-only meal kits, if you are a meat lover, you can skip this one.

If you are vegan, you get to choose the goal of your dinner, whether it is High Protein, Chef Choice, or  Gluten-Free.

All ingredients from Purple Carrot are good for you and also for the planet, they come in pre-portions and fresh. The foods high protein and low carbs, but still taste very great.

Purple Carrot watches your calories if you are on weight loss or diet, so you don’t need to check for calories on the packaging like every time you go to the supermarket.

They are 100% vegan, so it may not suit a group of people or family, as it doesn’t offer as much customization or versatility as the other brands.

Price

2 serving plan is $11.99.
4 serving plan is $9.99.

Shipping

Ships to the U.S. only, and the shipping cost is around $6-$11 depends on your location.

yumble-logo

Best For Kids

Yumble offers meal kits subscription boxes to those picky and hard-to-pleasure kids.

$7.99

per serving

Inside the box

Having trouble designing the foods that your kids love? Have you ever designed and cooked a meal so hard that you thought your kids will love but they don’t? Yumble is here to help you.

Yumble provides meal kits that your kids will love, they are suitable for kids of all ages.

Not only you can save the hassle of thinking about what foods for them, you can also save time in the kitchen so you will have more time to spend with your children.

Yumble offers meal kits like Chicken Mac & Cheese, Chicken Chilly Wheat Wrap, Sweet Sticky Rice & Chicken, Sesame-Ginger Veggie StirFry, etc.
So you don’t need to worry about if the “meals for kids they love” are similar to fast food.

Price

6 meals per week: $7.99 per serving.
8 meals per week: $6.99 per serving.
16 meals per week: $5.99 per serving.

Shipping

Yumble ships to the continental 48 states and the cost is free.

blue-apron-logo

Blue Apron is the brand that stands on top of the food subscription box category, offers even lower prices and quality meals.

$9.99

per serving

Inside the box

Blue Apron was founded in New York in 2012, with the extraordinary product quality and low prices, it became the top brand that has even more market share than Hello Fresh.

Blue Apron is known for its nutritional balanced meals, and each week you will have 8 meals to choose from. 

There are three meal plans for you to choose from, 2-Serving Signature; 4-Servings Signature for 4, and 2-Serving Vegetarian.

For one of the subscription box features, Blue Apron will put a secret ingredient in the box for each different recipe.

Price

2-Serving Signature: $9.99 per serving
4-Serving Signature for 4: $8.99 per serving
2- Serving Signature: $9.99

Shipping

2-Serving Signature and 2-Serving Vegetarian 2 recipes per week will be charged for $7.99 shipping, others are free. Available in the U.S. only.

marley-spoon-logo

Marley Spoon offers delicious meals as well as quick and easy instructions to follow.

$10.25

per serving

Inside the box

Martha & Marley Spoon was actually a collaboration and partnership between a German meal kit brand called Marley Spoon and lifestyle and cooking influencer called Martha Stewart.

For each box, you will get Martha Stewart approved recipes and you will have 20 recipes to choose from each week.

2 people plan and 4 people plan is available for you to select, and you can choose from 2 meals per week and up to 6 meals per week.

In addition, Martha & Marley Spoon provides a nicely designed instructions card for you to follow. 

Price

2 people plan:
2 meals per week is $10.25
3 meals per week is $8.99
4 meals per week is $8.49
5 meals per week is $8.29
6 meals per week is $7.89

4 people plan:
2 meals per week is $8.49
3 meals per week is $7.49
4 meals per week is $6.99
5 meals per week is $6.79
6 meals per week is $6.39

Shipping

All shipping is $8.99 standard rate.

dinnerly-logo

Dinnerly offers the cheapest meal kit subscription box on the market.

$4.99

per serving

Inside the box

Dinnerly offers the cheapest per serving on the meal kit subscription box market, for only $4.29 per serving, which is even lower compared to EveryPlate.

For Dinnerly, you don’t get as many options as the other meal kit subscription boxes, the recipes are online instead of in the box like others.

Dinnerly may be more suitable for people who have some cooking experience, which they can improvise on the ingredients. For people who are not so confident about their cooking skills and prefer to have a paper recipe on hand while cooking, EveryPlate might be the better option.

However, the ingredients are fresh and quality, there is no need to worry about this.

Price

Two-person box:
3 meals per week is $4.99
4 meals per week is $4.89
5 meals per week is $4.79
6 meals per week is $4.59

Family Box (Four persons)
3 meals per week is $4.99
4 meals per week is $4.69
5 meals per week is $4.49
6 meals per week is $4.29

Shipping

Shipping is $8.99 across all plans.
Available in the U.S. and Australia only.

gobble-logo

Gobble offers fast and delicious meals, ready in 15 mins!

$13.99

per serving

Inside the box

For each box you get from Gobble, you will receive pre-prepped ingredients such as part cooked meat, pre-chopped foods, most of the recipes can be done in one pan and under 15 minutes!

If you think that because they are easy and quick to make, it will be like salad or light foods that can’t satisfy meat lovers, then you are wrong.

Gobble has recipes such as Sirlion Steak with mashed potatoes and Chimichurri Chicken, and they are, of course, have different recipes every week, so you get plenty to choose from.

Gobble also has a Lean & Clean Plan, for those who want to have a lighter diet.

Price

2 People 2 recipes per week:
$13.99 per serving

2 people 3-4 recipes per week:
$11.99 per serving

4 people plan 2-4 recipes per week:
$11.99 per serving

Shipping

Shipping is $6.99, only ships to the continental 48 states.

We truly hope that you will find the one that you, your families and friends like!
Do you have some other meal kits brands that you think is worthy on the list?
Let us know in the comment!
Feel free to share this joy to your friends! 😀

*Please note that some of the links in this article are affiliate links, which means if you purchase through our link we may get a small amount of commission from the brand, but there will be no extra cost to you.
For more information please read our full Disclaimer.

Share:
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on reddit

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *